Krka prepričljivo, Helios presenetil Rogaško

Na zaostali tekmi prvega kola so košarkarji Ilirije na mestnem dvoboju v Stožicah ugnali Petrol Olimpijo. V soboto je Zlatorog ugnal Šentjur, Krka je visoko nadigrala Šenčur, Helios je slavil zmago v Rogaški Slatini.

Liga Nova KBM. 1. krog, 30.12.
ZLATOROG LAŠKO – Šentjur 71:62 (19:4, 24:23, 19:15, 9:20)
Kusovac 22 (6 skokov), Durnik 14 (8 skokov), Barič 11 (9 podaj, 7 prid. žog); Popadić 20, Bolčina 16 (13 skokov), Williams 12.

Šentjurju menjava na trenerskem stolčku – Andreja Žaklja je nasledil Jakša Vulić – ni prinesla takojšnjega učinka. Zlatorog je pred svojimi gledalci zmagal z 71:62 in ker je Šentjur premagal tudi pred dvema tednoma, se je po dolgem času odlepil z zadnjega mesta Lige Nova KBM. Tega je po šestem zaporednem porazu prevzel prav Šentjur, ki ima enako kot Zlatorog sedem porazov in tri zmage; od zadnje je minil že dober mesec in pol.

Izid prve četrtine, v kateri so gostje zmogli le dva koša, je nakazal potek tekme. Razlika se v nadaljevanju sicer ni bistveno povečala, je pa imel Zlatorog vseskozi dogajanje pod nadzorom. Ob odmoru je vodil s 43:27, sredi tretje četrtine je bilo 53:29, pred zadnjim delom pa 62:42. Zlatorog je v zadnji četrtini malce popustil, gostje so z zgledno borbenostjo prišli do častnega poraza.

V odsotnosti drugega strelca lige, Mihe Lapornika, je pri domačih največ točk dosegel Petar Kusovac (22, 6 skokov, trojke 4:8), pri Šentjurju pa sta bila glavna akterja Marko Popadić z 20 točkami in Tomaž Bolčina, ki je 16 točkam dodal 13 skokov.

Liga Nova KBM se bo z 12. kolom nadaljevala 6. januarja; Zlatorog v Treh lilijah s Šenčurjem, Šentjur pa doma z vodilno Sixt Primorsko.

Šenčur GGD – KRKA 74:95 (16:23, 11:23, 19:29, 28:20)
Murić 32 (7 skokov, 5 podaj), Martinčič 14, Pavić (6 skokov) in Pavković (8 podaj) po 8; Dimec 19 (9 skokov), Đapa 18, Kovačevič 17.

Krka je uspešno zaključila leto 2017. V Šenčurju je zabeležila peto zmago na zadnjih šestih tekmah v Ligi Nova KBM, hkrati šesto v tekmovanju, s katero se je po slabem uvodu v sezono prebila v sredino razpredelnice. To pa ne velja za Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo, ki je ligo začel s štirimi zmagami v petih nastopih, zdaj pa je pri 55-odstotnem izkupičku.

Poraz s 74:95 je najvišji Šenčurja v tej sezoni Lige Nova KBM, hkrati pa je bila to tudi najslabša predstava izbrancev Radeta Mijanovića. Krka je bila boljša v vseh pogledih, tako da je vprašanje zmagovalca rešila že po prvih dvajsetih minutah. Do prve dvomestne prednosti se je prebila na začetku druge četrtine, ob odhodu na odmor je semafor kazal rezultat 46:27, po treh četrtinah pa je bila že blizu rekordnih 31 točk.

Medtem ko so imeli Novomeščani, ki so zadeli dvanajst trojk in dobili skok s 35:29, lepo razdeljene točke, pet igralcev je doseglo dvomestne številke, Žiga Dimec 19 točk in 9 skokov, Dalibor Đapa 18 točk (trojke 4:7), Domen Bratož 15 točk in 7 podaj, je pri domačih izstopal le Dino Murić. Z 32 točkami in statističnim indeksom 35 je dosegel osebni rekord sezone in se s povprečjem 18,9 točk povzpel na tretje mesto lestvice strelcev Lige Nova KBM.

V dvanajstem kolu, 6. januarja, bo Krka gostila Rogaško, Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo pa čaka gostovanje v Laškem.

Rogaška – HELIOS 57:62 (16:15, 14:19, 9:2, 18:26)
Nikolič 20 (13 skokov), Kosič 10, Pavić in Davis po 7; Mahkovic 22 (5 skokov), Rojc 13 (6 skokov), Besedič 11 (7 skokov).

Košarkarji Helios Suns so še drugič v dveh tednih premagali podprvake iz Rogaške Slatine. V Domžalah so jih nadigrali 71:45, tokrat pa je bilo 62:57. Za Helios Suns je to šesta zmaga v Ligi Nova KBM in sedma zaporedna v treh različnih tekmovanjih. Zadnji poraz so Domžalčani doživeli pred slabimi tremi tedni proti državnemu prvaku Petrol Olimpiji.

Zmaga ima za Domžalčane še dodatno težo, saj so jo dosegli brez treh pomembnih članov, Jureta Močnika, ki je poškodovan, ter Jake Brodnika in Boža Đumića, ki nista imela pravice nastopa, saj nista bila člana kluba na začetku sezone. Hkrati pa tekme nista končala Nejc Klavžar in Matej Rojc, ki sta si poškodovala gležnja.

Ključni mož na parketu je bil znova vodilni strelec Lige Nova KBM Blaž Mahkovic. Njegov koš dobrih dvajset sekund pred koncem tekme je goste popeljal v vodstvu s 57:55, njegovi štirje prosti meti na koncu pa so zapečatili usodo Rogaške, ki je doživela šele četrti poraz v Ligi Nova KBM in prvega na domačem parketu, okoli katerega se je danes zbralo 750 gledalcev.

Blaž Mahkovic je dosegel 22 točk in je edini igralec v ligi, ki ima povprečje preko 20 točk – 20,3. Matej Rojc je prispeval 13 točk, Jure Besedič pa 11. Pri domačih je znova izstopal Mitja Nikolić z 20 točkami in 13 skoki.

Šestega januarja v 12. kolu bo Helios Suns gostoval pri Iliriji, Rogaško pa čaka pot v Novo mesto.