Z razigranim Blažičem boljši od Ukrajine

Rubrika: EuroBasket 2015

V Kopru se je začel tradicionalni Pokal Adecco, slovenska reprezentanca pa ga je odprla z zmago nad Ukrajino, s 66:60. Pri naših se je najbolj izkazal Jaka Blažič, z 12 točkami in šestimi skoki. Prvo tekmo letošnjega Pokala Adecco je dobila Italija, ki je s 86:72 premagala Finsko.

Pokal Adecco, 1. krog, 21.8.
SLOVENIJA – Ukrajina 66:60 (13:14, 14:12, 18:20, 21:14)
Slovenija: Joksimović 6 (7 podaj), Rupnik, Prepelič, Blažič 12 (6 skokov), Nikolić, Dragić 7 (5 skokov), Zupan, Balažič 10, Zagorac 2, Dimec 2, Omić 6 (5 skokov), Klobučar 10.
Ukrajina: Pustozvonov, Randel 12, Mishula 11, Lypovyy 6, Lukashov 2, Korniyenko 9, Zaytsev 5 (5 skokov), Pustovoy, Fesenko 12 (13 skokov), Krutous, Sizov 3, Tymofeyenko.

Finska – ITALIJA 72:86 (16:19, 13:23, 24:16, 19:28)
Koponen 15 (8 podaj), Salin 11; Gallinari 18, Gentile 16.

Jutri nad Fince

Slovenska košarkarska reprezentanca je z zmago začela pokal Adecco v Kopru. Pred 1500 gledalci v dvorani Bonifika je premagala izbrano vrsto Ukrajine s 66:60. Slovenijo v Kopru čakata še dve preizkušnji; v soboto ob 20.05 s Finsko ter v nedeljo ob isti uri z Italijo, ki je v uvodni tekmi pripravljalnega turnirja premagala Finsko s 86:72.

Za izbrance selektorja Jureta Zdovca je bila to šesta tekma v zadnjem mesecu; štiri so dobili, dve pa izgubili. Na tekmi z Ukrajino je bilo videti, da je od zadnje minilo skoraj štirinajst dni in da so košarkarji v tem času veliko delali na taktičnih zamislih, še posebej tistih v obrambi.

Tekma zato ni bila za košarkarske sladokusce, saj je bil velik poudarek na igri v obrambi, hkrati pa je trener Zdovc veliko menjal igralce in preizkušal različne formacije. Za dva igralca, Saša Zagorca in Miho Zupana, je bila namreč to prva tekma v pripravah na septembrsko evropsko prvenstvo.

Koši na obeh straneh so bili bolj izjeme kot pravila – v 16. minuti je semafor kazal rezultat 20:20, ob tem, da je v tem času Slovenija dosegla vsega šest košev iz igre ob komaj 30-odstotnem metu.

V drugem polčasu sta se ekipi prebudili tudi v napadu, a gostje precej bolj uspešno kot ‘junaki’, ki niso imeli izstopajočega posameznika. Tako je Ukrajina v tretji četrtini nekajkrat pobegnila na šest točk prednosti, nazadnje na 44:38.

Ukrajinska grožnja

Slovenija je imela najvišjo prednost na tekmi v 35. minuti (57:50). Kazalo je na zanesljivo zmago, a Ukrajina je v dobri minuti naredila delni izid 8:0 in bila znova v ospredju. Tako so morali Slovenci zmago dobesedno iztrgati gostom iz rok; Nebojša Joksimović in Jure Balažić sta v zadnjih dveh minutah dosegla nekaj ključnih točk in poskrbela, da sta uvodni dve točki ostali doma.

Štirje igralci Slovenije so imeli dvomestno število točk. Jaka Blažič, najkoristnejši igralec tekme, jih je dosegel 12, od tega devet v zadnji četrtini, enajst jih je zbral Uroš Slokar, po deset pa Jure Balažić in Jaka Klobučar.