16 (pozabljenih) dejstev o NBA finalu (KOLUMNA)

Rubrika: Liga NBA

Končno je prišel tudi ta »sestanek z usodo«, oziroma finale NBA za leto 2015. Sezona je bila dolga, naporna in veliko igralcev ter ekip je fizično podleglo. Tudi za stvaritelja te kolumne je bila sezona dolga, zato tokrat posvečamo več prostora zabavnim stvarem in manj analizi ter statistiki. Ali pač?

Do tovrstnih dvobojev bo prihajalo redko, a kdo bo boljši - Curry ali James? foto: bleacherreport.com
Do tovrstnih dvobojev bo prihajalo redko, a kdo bo boljši – Curry ali James? foto: bleacherreport.com

Najboljši moštvi NBA sta franšizi Golden State Warriors in Cleveland Cavaliers. A na vrhu je dovolj prostora samo za enega. Steph Curry ali LeBron James? David Blatt ali Steve Kerr? Šov se začne 4. junija 2015, po ameriškem času. Če NBA lige ne gledate pogosto, finala vseeno ne smete zamuditi, saj potem prave NBA košarke ne bo na sporedu do novembra 2015 (vem, da vas Poletna liga (Summer League) in pripravljalne tekme v predsezoni (Preseason) povečini ne zanimajo).

A da boste v finalno serijo vstopili čimbolj poučeni, vam predstavljamo 16 zanimivih stvari (15 ali 20 bi bilo dolgočasno, kajne), ki jih morda niste vedeli o finalih lige NBA. Sicer vam to ne bo ogromno pomagalo pri spremljanju dvoboja med Clevelandom in Golden Stateom, a boste izpadli pametni v kakšni družbi, v petek zvečerJ. O dvoboju med Cavsi in Warriorsi bo v vsakem primeru napisanega veliko tudi na kosarka.si, zato raje preidimo na zabavo:

1. Do leta 1982 je bilo »NBA World Championship Series« uradno ime današnjega »NBA Finals« oziroma Finala NBA lige. Torej, Serija za svetovno prvenstvo. Američani pač. Bolj všeč nam je bil naziv NBA finala v letih 1983 in 1984, ko se je finale imenovalo preprosto »Showdown« oziroma Končni obračun.

Darko Miličić. foto: sportige.com
Darko Miličić. foto: sportige.com

2. Najmlajši dobitnik šampionskega prstana v zgodovini NBA lige je… Darko Miličić! Leta 2004 je bil ob zadnji zmagi Detroit Pistons proti Los Angeles Lakers star 18 let in 360 dni. Ker je v tej sezoni igral zello malo, v finalu pa v treh tekmah skupaj 5 minut se ga je ob proslavi naslova prijel vzdevek »Human Victory Cigar« oziroma Človeška cigara.

3. Najstarejši dobitnik šampionskega prstana je Robert Parish. Legendarni »The Chief« je svoj zadnji prstan osvojil z moštvom Michaela Jordana, leta 1997, ko je bil star 43 let, a je še vedno igral 9,4 minute na tekmo in s tem Bikom pomagal do takrat petega naslova prvaka.

4. Hakeem Olajuwon je na avkciji prodal svoj prvi šampionski prstan, ki ga je leta 1994 osvojil s Houston Rockets, zaradi svoje muslimanske vere, ki moškim prepoveduje nošenje zlata. Ob drugem naslovu prvaka lige NBA leta 1995, je »The Dream« dobil platinasti prstan.

5. Chicago Bulls v obdobju Michaela Jordana nikoli niso igrali sedme tekme. Ni bilo potrebno.

6. Kaj pa sledeča bizarnost? NBA finale leta 2012 je bilo prvo finale v zgodovini NBA lige, ali katerekoli druge ameriške profesionalne lige velike četverice športov (NBA, NFL, NHL, MLB), kjer sta igrali ekipi, katerih vzdevka se nista končala na črko S (npr. CavS ali WarriorS). V finalu sta igrali ekipi Oklahoma City ThundeR in Miami HeaT.

Bill Russell in Red Auerbach - tvorca zlate dobe Bostona. foto: nba.com
Bill Russell in Red Auerbach – tvorca zlate dobe Bostona. foto: nba.com

7. Boston Celtics si lastijo rekord po največkratni zaporedni uvrstitvi v finale NBA lige in sicer so tja prišli desetkrat zapored. V 50ijh in 60ih letih 20. stoletja jim je uspelo osemkrat zaporedoma osvojiti naslov prvaka. Tudi če bi Jordan igral v NBA finalu v letih 1994 in 1995 Chicago ne bi mogel biti v finale uvrščen desetkrat zapored. Bi pa lahko postali prvaki osemkrat zapored.

8. San Antonio Spurs so zmagali na vseh šestih (tolikokrat so se uvrstili tudi v finale) prvih tekmah finala NBA, prvaki so bili petkrat. Prva tekma jim je očitno bila zelo pomembna.

9. Rasheed Wallace si je spremenil velikost šampionskega prstana, ki ga je osvojil leta 2004 z Detroitom tako, da si ga je lahko nataknil na srednji prst. Saj od Sheeda niste pričakovali kaj drugega, mar ne?

10. Kareem Abdul-Jabbar je bil najbolj koristen igralec finala (MVP) leta 1971 in 1985, kar je najdaljše obdobje med osvojitvijo te nagrade v zgodovini final.

11. Samo štiri franšize imajo več kot štiri naslove prvaka NBA lige. To so Boston Celtics, Los Angeles Lakers, Chicago Bulls in San Antonio Spurs.

Elgin Baylor. foto: nba.com
Elgin Baylor. foto: nba.com

12. Legendarni Elgin Baylor je rekorder po številu nastopov v NBA finalu brez osvojenega prstana. V svoji 13-letni karieri (celotno kariero je igral za Minneapolis/Los Angeles Lakers) je kar osemkrat igral v finalu lige in ni okusil slasti osvojitve prvaka. Največ so za to bili krivi igralci Boston Celtics. Za uteho Baylorju ostaja vsaj strelski rekord final NBA, saj je na peti tekmi finala leta 1962 proti Bostonu dosegel kar 61 točk. Če ne veste kdo je bil Elgin Baylor, vam bo mogoče bolj jasna sledeča časovnica: Kobe Bryant—-Michael Jordan—-Julius Erving—-Elgin Baylor.

13. Jerry West je edini igralec, ki je osvojil nagrado za najkoristnejšega igralca NBA finala, čeprav njegova ekipa (Los Angeles Lakers) ni postala prvak lige. Leta 1969 so prvaki postali Boston Celtics, a je West v odločilni, sedmi tekmi dosegel 42 točk, 13 skokov in 12 asistenc.

14. Trenutni pokal je bil oblikovan leta 1977, do leta 1984 pa se je imenoval pokal Walter A. Brown. Leta 1984 se je pokal preimenoval v pokal Larry O’Brien. Walter A. Brown je bil originalni lastnik franšize Boston Celtics, ki je bil ključni akter pri združitvi lig BAA in NBL v NBA. A Larry O’Brien je bil najbolj zaslužen za NBA kot ga poznamo danes, saj je leta 1976 nadzoroval združitev ABA in NBA lige, leta 1982 se je prvi dogovoril za prenose na kabelski teveliziji, leta 1983 pa je uvedel t.i. »salary cap« (omejitev izdatkov za plače igralcev).

15. Kar 13 od trenutnih 20 NBA franšiz nikoli ni osvojilo naslova prvaka NBA. Vsi navijači Hornets/Bobcats, Hornets/Pelicans, Clippers, T-Wolves, Nets, Pacers, Jazz, Raptors, Cavs, Suns, Grizzlies, Nuggets in Magic lahko nadaljujete z upanjem, da bo kmalu na vrsti vaše moštvo. Avtor tega teksta tako glede Clevelanda upa že od leta 1986. A upanje umira zadnje.

Saša Vujačić in Kobe Bryat na proslavi naslova leta 2010. foto: zimbio.com
Saša Vujačić in Kobe Bryant na proslavi naslova leta 2010. foto: zimbio.com

16. Slovenci so osvojili 5 prstanov zmagovalca NBA lige (Saša Vujačić dva, Beno Udrih dva in Rašo Nesterović enega).

Če že niste pripravljeni vstajati sredi noči in si ogledati letošnji finale lige NBA, vsaj ne boste izpadli iz pogovora o njem, če boste v družbi tistih, ki si ga bodo ogledali ponoči. A vi boste vedeli več kot samo trenutno stanje v zmagah med Cavsi in Warriorsi.

Uživajte v finalu, kjerkoli že boste! Super bo!