Naš srbski dopisnik Stefan Đorđević, ki ob torkih piše kolumne s tematiko ABA lige, je ponovno pirpravil prpegled dogajanja na Eurobasketu. Tokrat je opisal svoje videnje dogajanja na prvih dveh obračunih letošnjega četrtfinala.

ŠPANIJA- Grčija 73:71 (14:14, 25:18, 16:25, 18:14)

Španija: Gasol 27 (9 skokov, 3 asistence), Fernandez, Rodriguez 10 (3 skoki, 5 asistenc), Hernangomez, Ribas 3, Reyes 5 (5 skokov), Claver 2 (8 skokov), San Emeterio, Llull 8, Aguilar, Mirotić 18, Vives.

Grčija: Bourusis 5, Zisis 5, Spanoulis 10 (5 asistenc), Calathes 14 (5 skokov, 7 asistenc), Perperoglou, Sloukas 3, Kaimakoglou, Koufos 9 (6 skokov), Printezis 13, Papanikolaou, Mantzaris, Antetokounmpo 12 (17 skokov).

Prvi polfinalist letošnega Eurobasketa je včeraj postala Španija. V izredno težkem in napetem obračunu so s 73-71 premagali Grke. Če do sedaj ni bilo, je sedaj to kristalo jasno – Pau Gasol je “one man team”. Takorekoč sam je Špansko reprezentanco pripeljal skozi skupinski del in sedaj celo do polfinala. Včeraj je dosegel izjemnih 27 točk ter dodal še 9 skokov in 3 asistence.

V prvi četrtini smo lahko videli odlično obrambo na obeh straneh, niti enega prostega meta in le štiri prekrške, rezultat pa je bil po 10 minutah igre izenačen na 14-14.

Drugo četrtino je dobila Furija s 25-18, nato pa se je pri Grkih razigral Giannis Antetokounmpo, ki je ga bilo povsod dovolj. Dobival je skoke (17), blokiral nasprotnikove mete ter zadeval, ko na parketu ni bilo Spanoulisa. Prva zvezda grške ekipe na tej tekmi enostavno ni žarela tako močno, kot smo to navajeni, zato pa je bil zaslužen predvsem Sergio Llull s svojo nepopustljivo obrambo. Popularni VSpan se je mučil in grški napad je bil prikrajšan za širino, ki jih je krasila do tega obračuna.

Proti koncu tekme smo lahko videli ogromno začetniških napak obeh ekip, nekako pa je Špancem le uspelo slaviti z minimalno prednostjo.

“Ponosen sem na to ekipo. Pokazali smo da imamo šampionsko srce”, je po tekmi povedal prvi zvedznik Španije Pau Gasol.

Najboljši potezi obračuna pripadata Mirotiću in Antetokounmpou

FRANCIJA – Latvija 84:70 (21:25, 19:13, 16:7, 28:25)

Francija: Westermann 2, Batum 4 (3 skoki, 4 ukradene žoge), Lauvergne 10 (7 skokov), Kahudi 1 (8 skokov), Parker 18 (6 asistence), Fournier 7, Pietrus, De Colo 11 (7 skokov, 5 asistenc), Diaw 14, Gelabale 4, Gober t 13 (6 skokov, 3 blokade), Jaiteh.

Latvija: Mejeris 3 (5 skokov), Freimanis 9 (8 skokov), Blums, Bertans 12, Tima 5, Janicenoks 16, Strelnieks 14 (3 skoki, 7 asistenc), Berzins 2, Vecvagars 2, Karlis, Peiners, Meiers 7.

Francozi so v drugi četrfinalni obračun proti Latviji stopili kar nekoliko brez energije. Slab met, slaba obramba in začetniške napake so zaznamovali igro domačinov v prvi četrtini. Met jim nikakor ni stekel, še posebej se je mučil prvi zvezdnik Parker, medtem ko je bil edini dokaj razpoložen v francoski ekipi Boris Diaw. Neučinkovitost Francozov so izkoristili Latvijci, ki so prvo četrtino dobili s 25-21.

To je prebudilo Francoze, še posebej Parkerja, ki je proti koncu prvega polčasa zadel štiri zaporedne mete in z 9 točkami poskrbel, da so Francozi na glavno odmor odšli s prednostjo 40-38.

V drugem polčasu so varovanci Vincenta Colleta zaigrali veliko agilneje, predvsem v obrambi. Rotacije v obrambi so bile veliko boljše kot v prvem polčasu in tako so dobesedno zaprli vse poti do koša. V tretji četrtini so Latvijci namreč dosegli zgolj 7 točk! V zadnji četrtini so Francozi tekmo rutinirano pripeljali do konca in slavili s 84-70. Najučinkovitejši pri zmagovalcih je bil Tony Parker s 18 točkami, pri Latviji pa je 16 točk dosegel Janicenkos.

Diaw včeraj ni bil samo drugi strelec Francije, poskrbel je tudi za dve izredni akciji…